Bonsai medelių istorija          Bonsai žiema          Bonsai klevas          Bonsai ąžuolas         Bonsai enciklopedija

2010 m. liepos 18 d., sekmadienis

Bonsai enciklopedija (2)

The Complete Practical Encyclopedia of Bonsai jau mano rankose! Teko palūkėti gana ilgokai kol ją pristatė, bet galiausiai ją laikau savo rankose. Knygos pilnas pavadinimas: The Complete Practical Encyclopedia of Bonsai: The essential step-by-step guide to creating, growing, and displaying bonsai with over 800 photographs, autorius Ken Norman, puslapių skaičius 264, ISB 0754821803, kietas viršelis, kalba anglų.

Kaip jau anksčiau esu minėjęs, norėjau įsigyti rimtą publikaciją apie bonsai medelius, nesinorėjo turėti tik naujokų vadovo, siekiau, kad knyga detaliai atskleistų ir sudėtingiausias bonsai medelių formavimo sritis, tokias kaip negyvo kamieno suformavimą ir pan. Ar gavęs knygą gavau norimą rezultatą? Ir taip ir ne. Bet apie viską iš eilės.

Knygą sudaro devynios esminės dalys:

  • Introduction (įvadas), čia aptariama bonsai (bonsų) meno istorija, tinkamiausių medelių parinkimas bonsai formavimui, jų dydžiai, patarimai į ką atkreipti dėmesį perkant jau pagamintą bonsai ir pan.

2010 m. liepos 6 d., antradienis

Bonsai ąžuolas. Mano pirmieji bonsai medeliai (2)

Pirmojoje dalyje apie bonsai (bonsų) ąžuolą, trumpai pristačiau savo naujausius medelių kolekcijos egzempliorius, dabar pateiksiu informaciją apie paskutinį medelį. Priešingai nei kiti mano kolekcijos medeliai (pušys, klevai bei jauni ąžuolai), šis ąžuolas yra gerokai paūgėjęs bei turi išvystytą lapiją. Šį būsimą bonsai medelį radau augantį sudėtingoje vietoje – mažai prieinamos saulės šviesos, buvo užgožtas didesnių augalų. Todėl augimas buvo sudėtingas. Spėju, kad jo amžius gali siekėti apie 10 metų. Nors iškasiau šį ąžuolą saugodamas šaknų sistemą, bet teko gerokai patrumpinti jo pagrindinę šaknį. Tai galėjo pakenkti jo prigijimui vazone.

Šis bonsai ąžuolas įdomus ir tuo, kad jis turi „alternatyvų“ kamieną.

Vadovaujantis ortodoksine bonsai meno kryptimi, man tektų vieną iš jų pašalinti. Nusprendžiau, kad to nedarysiu ir paliksiu abu. Po kelėtų savaičių po persodinimo ir įsitikinęs kad ąžuolas yra gyvybingas ėmiausi pirminio bonsai medelio formavimo. Bonsai (bonso) formavimas apėmė – sergančių lapų pašalinimą (jų buvo daugokai), nušalusių šakų pašalinimą, šalutinių šakų pašalinimą. Palikau, tik geriausiai išsilaukusius lapus. Po tokios procedūros medelis atrodė, taip kaip pateikta sekančioje nuotraukoje.


Po formavimo praėjus savaitei-dviems, ąžuolas išleido naujas šakas bei lapus.

Kai nauji ąžuolo lapai ūgtelėjo, saugai galėjau pašalinti senuosius lapus.

Šiais metais daugiau neatliksiu formavimo ir leisiu medžio naujoms šakoms sumedėti. Kituose įrašuose pateiksiu detalių apie mano jau išbandytą bonsai formavimo etapą – vielavimą.